Rogale św. Marcina

Rogale świętomarcińskie

Dzisiejszemu dniu patronuje św. Marcin – rzymianin, który na swojej drodze spotkał Chrystusa, objawiającego mu się w postaci zmarzniętego żebraka. Marcin oddał mu połowę swojego płaszcza i od tego zaczęła się jego przemiana w chrześcijanina. Nawrócił swoją matkę oraz został biskupem. Uzdrawiał chorych, wskrzeszał umarłych był też egzorcystą i miał dar prorokowania. Św. Marcin stał się ukochanym świętym w całej katolickiej Europie. Zwłaszcza średniowiecze obdarzało go wyjątkową czcią. Wzniesiono mnóstwo kościołów pod jego wezwaniem, również w Polsce.

Poznań obrał św. Marcina na patrona jednej z głównych ulic i do dzisiaj o nim pamięta, urządzając w tym dniu odpust w kościele pod jego wezwaniem. Z tej okazji odbywają się festyny i jarmarki oraz piecze się rogale świętomarcińskie. Tradycja związana z rogalami narodziła się właśnie w Poznaniu. Podobno przed wiekami pewnemu poznańskiemu piekarzowi przyśnił się święty Marcin wjeżdżający na białym koniu do miasta. Koń zgubił podkowę. Piekarz zrozumiał swój sen jako przesłanie co ma czynić. Następnego dnia napiekł rogali w kształcie podkowy i rozdawał je biednym. I tak rogal  stał się symbolem Poznania.

Rogale świętomarcińskie

Z czasem jego receptura została udoskonalona skutkując uznaniem go za europejski produkt regionalny, chroniony przepisami prawa. Prawo to nakazuje specjalną dyscyplinę wypieku, np. białego maku w nadzieniu ma być tyle ile drożdżowego ciasta półfrancuskiego. Rogale te są polane lukrem i posypane orzechami co czyni je jednym z najsłodszych wypieków jakie kiedykolwiek jadłam.

Idąc dzisiaj na łatwiznę zakupiłam rogale w mojej ulubionej cukierni. Jak zwykle się nie zawiodłam.

Z czarną herbatą smakowały wyśmienicie.

Rogale świętomarcińskie

Spokojnego dnia życzę i pysznych rogali….

A na blogu niedługo recenzja jednej z ostatnio przeczytanych przeze mnie książek.

Zapraszam 😉

 

Tagi: ,

1 komentarz

  1. Marcin B. 13 lutego 2015 at 12:38

    Szkoda tylko, że za rogale w cukierni się płaci jak za złoto ^^